top of page

Lord Slynn Memorial Lecture - Právní vědci v digitální sféře: zachrání svět (nebo alespoň Evropu)?

út 09. 4.

|

Praha 1

Vstupenky nejsou v prodeji
Zobrazit další události
Lord Slynn Memorial Lecture - Právní vědci v digitální sféře: zachrání svět (nebo alespoň Evropu)?
Lord Slynn Memorial Lecture - Právní vědci v digitální sféře: zachrání svět (nebo alespoň Evropu)?

Čas a místo

09. 4. 2024 18:00 – 22:00

Praha 1, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1-Staré Město, Česko

O události

Vážení příznivci Common Law Society,

čeká nás další ročník Lord Slynn Memorial Lecture, kterým si připomínáme návštěvu Lorda Slynna na pražské právnické fakultě v roce 1998, a kterou spolek pořádá od roku 2010. 

Naše pozvání na letošní ročník přijal prof. Jan Komárek, profesor evropského práva na Univerzitě v Kodani, jehož přednáška bude na téma ,,Právní vědci v digitální sféře: zachrání svět (nebo alespoň Evropu)?" 

Ve své přednášce se zaměří na to, jak se (nejen) právní vědci v České republice i ve světě podílejí na veřejné debatě o palčivých společenských otázkách: od formování odpovědí na narůstající ekonomické a jiné společenské nerovnosti, přes hodnocení (a někdy zpochybňování) legality a legitimity opatření v období pandemie Covidu-19, až třeba k aktuálnímu procesu výběru soudců na Ústavní soud. 

Poukáže však i na to, že řada z nich jde mnohem dále nad rámec „veřejné rozpravy“. Akademici sepisují petice na obranu vlády práva v Polsku, stávají se poradci vrcholných politiků, anebo se rovnou účastní protestních akcí, při nichž někdy dochází k porušování zákona.

Posledně uvedený příklad ukazuje nejlépe, že v určitou chvíli na sebe začne narážet akademická svoboda jednotlivců spojená s jejich občanskou angažovaností na jedné straně a nutnost nastavit hranice mezi akademickou a politickou sférou na straně druhé. Probíhající debaty ve světě o „scholaktivismu“ však ukazují, že problematické mohou být i prvně dva uvedené příklady veřejného angažmá akademiků. Kde jsou tedy hranice?

Mnoho z těchto aktivit se odehrává na sociálních sítích a jiných internetových platformách, které se zároveň staly prostředkem komunikace mezi vědci: Twitter nebo Verfassungsblog byly nedávno označeny za prostředí, ve kterém vzniká (digitální) veřejná sféra Evropské ústavnosti. Nelze ale přehlížet rostoucí kritiku těchto platforem, které jsou prostředkem „šmírovacího kapitalismu“, kde se uživatelé (a jejich soukromí) stávají komoditou, která je důležitější než komunikace a vzájemné dorozumění – stavební kameny habermasovské veřejné sféry.

Ve své přednášce se dotkne těchto problémů a nabídne způsob, jak o nich přemýšlet – jako právní vědec, nikoliv aktivista.

Přednáška se uskuteční 9. dubna na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy, v místnosti č. 220 od 18:00 hodin.

Těšíme se na Vás,

Vaše Common Law Society

Sdílej na sociálních sítích

bottom of page