top of page

út 12. 4.

|

Praha 1

Lord Slynn Memorial Lecture - Ne Bis In Idem in the European Legal Space

Na letošní ročník Lord Slynn Memorial Lecture naše pozvání přijal Mgr. et Mgr. Michal Bobek, M.Jur., Ph.D. a přednášet bude na téma „Ne Bis In Idem in the European Legal Space: Is There a Posibility for a Unified Approach?“.

Lord Slynn Memorial Lecture - Ne Bis In Idem in the European Legal Space
Lord Slynn Memorial Lecture - Ne Bis In Idem in the European Legal Space

Čas a místo

12. 4. 2022 18:00

Praha 1, 110 00 Praha-Praha 1, Česko

O události

Vážení příznivci Common Law Society, dovolujeme si Vás pozvat na přednášku Lord Slynn Memorial Lecture, kterou náš spolek každoročně pořádá na počest Lorda Gordona Slynna, generálního advokáta a pozdějšího soudce u Evropského soudního dvora, který poctil naši fakultu návštěvou v roce 1998. S radostí Vám oznamujeme, že pozvání na letošní ročník přijal Mgr. et Mgr. Michal Bobek, M.Jur., Ph.D., první generální advokát nominovaný Českou republikou k Soudnímu dvoru EU. Přednášet bude na téma „Ne Bis In Idem in the European Legal Space: Is There a Posibility for a Unified Approach?“. Lord Slynn Memorial Lecture proběhne 12. dubna na půdě Právnické fakulty UK, v místnosti č. 220. Přednáška bude v anglickém jazyce.

Budeme se na Vás těšit Vaše Common Law Society. ________________________________________________________________________ 

Dear supporters of the Common Law Society, please allow us to invite you to the Lord Slynn Memorial Lecture, a traditional lecture organized by our society in honor of Lord Gordon Slynn, former general attorney and judge of the European Court of Justice, who last visited the Charles University Law School in 1998. We are happy to announce, that this year our invitation was accepted by Mgr. et Mgr. Michal Bobek, M.Jur., Ph.D., the first general attorney of the European Court of Justice nominated by the Czech Republic. He will be giving a lecture titled “Ne Bis In Idem in the European Legal Space: Is There a Possibility for a Unified Approach? “. The Lord Slynn Memorial Lecture will take place on the 12th of April, on the grounds of Charles University Law School in the classroom no. 220. The lecture will be in English. We are looking forward to seeing you Yours Common Law Society.

Sdílej na sociálních sítích

bottom of page