Ubytování v Praze

Tyto informace jistě přijdou vhod těm z Vás, kteří nejsou z Prahy a budou potřebovat zajistit přechodné ubytování. Možností je hned několik.

Samozřejmě můžete bydlet privátně - existuje mnoho internetových stránek, kde realitní kanceláře nabízí byty k pronájmu, a pokud budete poctivě hledat, dají se najít prostory i za dobré ceny. Největší výhodou rozhodně je, že budete mít své soukromí a pohodlí. Nevýhodou je bohužel to, že k sobě nejprve musíte sehnat pár spolubydlících, jinak je tato varianta ubytování opravdu drahá.

Druhou alternativu nabízí vysokoškolské koleje. Univerzita Karlova nabízí hned několik kolejí, které jsou ve většině případů poměrně snadno přístupné od fakulty. Ubytování na kolejí je rozhodně levnější, ceny se většinou pohybují okolo 2500 - 3000,- Kč měsíčně. Navíc okusíte pravý kolejní život, což je něco, co rozhodně stojí za to. Nevýhodou je bezesporu to, že máte méně soukromí, a vzhledem k tomu, že většinou neznáte svého budoucího spolubydlícího, může se lehce stát, že si vzájemně nesednete. Tomu je ale možné snadno zabránit včasnou rezervací konkrétního pokoje spolu s někým známým. Častěji Vám ale bydlení na koleji přinese spíše možnost poznat nové a zajímavé lidi.

Kolej si můžete už v předstihu rezervovat na internetové adrese www.kam.cuni.cz, kde najdete i veškeré informace a popis jednotlivých kolejí. Ty nejznámější a nejfrekventovanější Vám zde uvádíme:
 

Arnošta z Pardubic (Praha 1)

Tato kolej se nachází přímo v centru. Pokoje jsou dvou až pětilůžkové (patrové postele), bez vlastního sociálního zařízení. Má velice výhodnou polohu, poměr cena/kvalita však moc neodpovídá.

     

Jednota (Praha 1)

Opět velmi lukrativní poloha - na fakultu je to pěšky necelých 20 minut. Pokoje jsou dlouhé a úzké se 2 až 5 lůžky. Sociální zařízení je opět společné na patře. V přízemí se nachází často využívaná tělocvična. Pokud máte rádi bohatý společenský život, pak je to kolej právě pro Vás, pokud však hledáte klid na učení, raději si zažádejte o ubytování na Kajetánce.

     

Kajetánka(Praha 6)

Kajetánka se nachází v klidné části Prahy-Břevnova. Jako jedna z mála kolejí má vlastní menzu. Skládá se ze tří budov K1A,B a K2, z nichž všech je pěkný výhled na Prahu. Pokoje jsou dvojlůžkové, příp. jednolůžkové, a jsou uspořádány do buněk - 2 dvoulůžkové pokoje / dvoulůžkový + jednolůžkový pokoj propojené vlastním sociálním zařízením. Na budově K2 pak pokoje obsahují i vlastní kuchyňský koutek. Kolej je klidná, nabízí vhodné podmínky pro studium, vybavení je ve velmi dobrém stavu. Budova obsahuje mimo jiné třeba i posilovnu či společenskou místnost, kde se můžete zúčastnit např. kurzů aerobiku nebo zumby. Cena za ubytování na Kajetánce se pohybuje ve vyšších mezích, ale odpovídá kvalitě.

     

Hvězda (Praha 6)

Soustava budov této koleje se nachází několik minut chůze od Kajetánky. Hvězda je oproti Kajetáne relativně méně zachovalá, přesto nabízí uspokojivé ubytovací podmínky, velikou kapacitu a je obecně považována za „právnickou“ kolej, takže tu potkáte mnoho svých spolužáků. V místním klubu, který se nachází pod jednou z budov, se konají i jedny z největších právnických i jiných parties. Pokoje jsou buď dvojlůžkové propojené po dvou do buněk se společným sociálním zařízením a kuchyňkou (na rozdíl od Kajetánky je buňka uspořádána spíše formou bytu se 2 ložnicemi, než jako 2 oddělené garsonky propojené koupelnou - 4 obyvatelé buňky tudíž žijí více pohromadě), nebo jednolůžkové a dvoulůžkové bez sociálního vybavení - WC, sprchy a kuchyň jsou pak společné pro jedno patro.

    

Větrník (Praha 6)

Nachází se těsně vedle Hvězdy. Kolej je vybavením výrazně podobná Hvězdě, pokoje jsou bez sociálního zařízení.

    

Komenského (Praha 6)

Kromě 5 samostatných dvoulůžkových pokojů (samostatné sociální zřízení a koupelna, příp. kuchyňka) jsou pokoje situovány do buněk. Buňka se většinou skládá ze dvou jednolůžkových či dvou dvoulůžkových pokojů. V každé buňce je kuchyňka s vařičem, koupelna se sprchovým koutem a sociální zařízení. Největší buňky jsou složené z 5/8 pokojů (2 sociální zařízení, 2 sprchové kouty). V přízemí se nachází společenská místnost. Tato kolej má velmi dobrou polohu a kvalitní vybavení, proto se nachází v nejvyšší cenové kategorii.

    

Jižní město - Otava a Vltava (Praha 4)

Na těchto kolejích bydlí především studenti ekonomie. Jde o více kolejí a celý komplex je uzpůsoben studentskému životu - k dispozici je zde menza, restaurace a hospody s rozumnými cenami, posilovna či kurzy aerobiku a zumby. Koleje se nachází nedaleko obchodního centra Chodov. Pokoje jsou dvou nebo třílůžkové, přičemž vždy dva sdílí WC a kuchyňku. Prostředí je příjemné, ale nevýhodou je špatná dostupnost - cca 40 minut městskou dopravou od školy. Cenově jsou tyto koleje velmi příjemné.

     

17. listopadu (Praha 8)

Kolej je označovaná díky převážnému množství ubytovaných za „matfyzáckou“. Nabízí dobré podmínky pro studium. Jsou zde k dispozici pouze dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou. Cena za ubytování je lehce nadprůměrná. Vzdálenost od fakulty přibližně odpovídá například Kajetánce a Hvězdě.

     

Švehlova (Praha 3)

Kolej Švehlova byla prohlášena za kulturní památku. Jedná se o rozlehlou čtyřpatrovou budovu s mnoha dominantními architektonickými prvky. Kolej je rozdělena na starou a novou budovu. Stará budova je stále ještě před rekonstrukcí, nabízí jednolůžkové až čtyřlůžkové pokoje, ve kterých byla provedena pouze částečná výměna starých postelí, stolů a skříní. Nová budova je rekonstruovaná (1994) a nabízí rovněž pokoje jednolůžkové až čtyřlůžkové. Sociální zařízení je vlastní na dvou a třílůžkových pokojích, jinak společné - sprchy jsou v objektu nové koleje. K dispozici jsou mimo jiné společenské místnosti, ping-pong, aerobic, posilovna, klavírní místnost nebo studovny. Ceny za ubytování jsou průměrné.

    

Pochopitelně je možné získat i ubytování i mimo koleje Univerzity Karlovy, typicky například na kolejích ČVUT na Strahově nebo na Dejvické. 

Generální partner

Partneři