Průvodce fakultou

Základní informace aneb jak se neztratit hned první den :-)

Poloha fakulty

Máme neuvěřitelné štěstí, fakulta se totiž nachází v samém srdci hlavního města. Je cise trochu šedivá a oprýskaná, ale i přesto uchvátí nejen turisty, ale i mnohé místní. Budova leží na východním břehu Vltavy, odkud je krásný výhled na Pražský hrad nebo park na Letné. Stavba byla postavena v letech 1926-193. Podle návrhu z počátku 20.století měly být původně postaveny dvě budovy (naproti dnešní fakultě, namísto Hotelu Intercontinental, se mělo nacházet její téměř identické "dvojče") - mělo dojít k rozdělení fakulty na část německou a českou. K realizaci však nakonec nedošlo.

Centrální poloha fakulty má nesporné výhody. Relativně blízko ní můžeme najít hned několik nákupních center, restaurací či kaváren. Stanice metra a tramvají Staroměstská se nachází asi 5 minut pěšky od fakulty, přímo u fakulty pak naleznete tramvajovou i autobusovou zastávku "Právnická fakulta", z níž se můžete na Staroměstskou dostat ještě rychleji. Pokud máte v průběhu vyučování volno, můžete si jít číst do parku na Letné či obdivovat nedaleké historické památky. Kousek od fakulty nachází rovněž centrální městská knihovna. 

Nevýhodou je snad pouze nedostatek, resp. nemožnost získání parkovacích míst v bezprostředním ani blízkém okolí fakulty pro ty z vás, kteří dávají přednost vlastnímu dopravnímu prostředku. Na parkovišti, které se nachází přímo při boku budovy zpravidla volný flíček nenajdete.

Vnitřní prostory fakulty

Vstupní vestibul

Přístup do fakulty je pouze jeden – přímo z náměstí Curieových (ve všech vnitřních prostorách fakulty je přísný zákaz kouření, proto právě sem, před hlavní vchod, se uchylují všichni, kdo mají potřebu udělat si cigaretovou přestávku). Pro lepší orientaci v budově existuje pravidlo, na základě nějž se z pohledu právě od hlavního vchodu označuje levá strana budovy jako strana "hřbitov" (přes silnici na této straně se nachází známý židovský hřbitov) a pravá strana jako strana "řeka", jelikož se jedná o stranu nacházející se na nábřeží Vltavy.

V průběhu semestru jsou vchodové dveře do vestibulu ve všední dny nepřetržitě otevřené, v pozdějších večerních hodinách,  o víkendech a prázdninách se dostanete dovnitř pouze pomocí ISIC karty, která slouží jako klíč (např. pokud byste chtěli vyrazit o víkendu do knihovny). Po vstupu projdete kolem vrátnice a vejdete do vstupního vestibulu. Zde si můžete odložit bundy nebo tašky do šatny - její kapacita je téměř nekonečná, svrchníky jsou zde ukládány zdarma, tašky a kufry za symbolickou 1 korunu. Jedinou nepříjemností ohledně šatny jsou dlouhé a úmorné fronty, které se - zvlášť v zimním období - ve vestibulu tvoří. Kromě šatny naleznete u vstupu také automaty na pití a kávu, které mohou sloužit jako "první pomoc" při pospíchání na první ranní seminář. K dispozici je tu i několik počítačů na stání, ke kterým budete mít přístup přes své přihlašovací jméno a heslo.

Atrium neboli "bazén"

Projdete-li hlavním vestibulem, dostanete se do hlavního atria, kterému se familiérně přezdívá "bazén". Odhaduji, že Vám bude trvat tak maximálně týden a už mu neřeknete jinak. Mezi studenty kolují různé, mnohdy i hrůzostrašné historky, jak tento název vlastně vznikl. Pokud máte bujnější fantazii, možná ve Vás pohled na prosklený a nasvícený strop budovy vytvoří iluzi, že jste pod vodou. Každopádně plavat tu budete tak maximálně v látce - žádná voda se v tomto bazénu v současnosti nenachází. Zjednodušeně řečeno jde o nejoblíbenější meeting point všech návštěvníků fakulty. Téměř ze všech pater do něj máte výhled, takže své kamarády bez problému najdete. Kromě toho se zde konají všechny možné studentské a spolkové akce – Den spolků, Erasmus week či Burza učebnic. Každoročně před Vánoci bazén zaplní vůně svařáku a konelo se tu už i několik koncertů nebo divadelních představení.

Zbytek přízemí

V přízemí budovy (v chodbách tvořících rám atria) najdete především studijní oddělení, a to dáte-li se hned po cestě ze vstupního vestibulu do prava. Na stejné straně budovy se nachází také vtup do podzemní menzy a bufetu. Na konci tohoto pravého křídla (teda na straně "řeka") se pak nachází fakultní knihovna, která se postupně staně útočištěm většiny studentů, jelikož nabízí téměř veškerou literaturu potřebnou ke studiu. Je strukturovaná do dvou prostorných studijních místností a vstupní halou s několika volně přístupnými počítači. Na zadní straně budovy proti vstupu se nachází fakultní knihkupectví právnické literatury (Aleš Čeněk), kde lze nakoupit velmi výhodně s 15-20% slevou na ISIC kartu. Pokud Vás zastihne hlad, chuť na dobrou kávu, čaj nebo zákusek a nemáte zrovna náladu na menzu nebo bufet, můžete zavítat do Coffee Breaku hned vedle knihkupectví. Důležitým bodem přízemí je pak ještě místnost č.34, kde Vám obnoví či vyhotoví novou ISIC kartu nebo průkaz UK.

Suterén

V suterénu fakulty se nachází menza, která nabízí denně polévku, 4 hlavní jídla (jedno vegetariánské), pití, příp. bagety, a školní bufet, kde si můžete vybrat z širšího druhu trochu dražších lahůdek i větších jídel, pití či zákusků; také si zde můžete dobýt hotovost na ISIC či objednat jídlo na další den (strana "řeka"). Na druhé straně budovy (strana "hřbitov") se nachází počítačová učebna a šatny a sprchy, kde se můžete připravit na tělocvik. Pokud od šaten půjdete ještě o patro níž, do úplného sklepení, narazíte na posilovnu a tělocvičnu, kde probíhá výuka některých kurzů tělesné výchovy – pilates, powerjoga, posilování, fitball apod. Naproti jsou dveře do regeneračního centra, kde je vířivka a solárium, které jsou přístupné i pro fakultní veřejnost.

Nadzemní podlaží

Do horních pater se dostanete po hlavních schodištích vedoucích z "bazénu" nebo po postranním schodišti na levé straně budovy (strana "hřbitov"). V jednotlivých patrech se nacházejí učebny, kanceláře a sekretariáty jednotlivých kateder – v prvním patře místnosti začínají číslem 100, ve druhém 200, ve třetím 300 a ve čtvrtém (obtížně nalezitelném patře) 400. Jednotlivé učebny jsou pak číslovány vzestupně do kruhu od pravého předního rohu budovy až do levého předního. Nebojte se, můžu Vás uklidnit, nikdy se Vám nepodaří pořádně se v číslování vyznat. :-) Snad na každém patře najdete automat se studenými nápoji a automat na kávu. Záchody se nachází vždy na konci každého křídla a jsou rozděleny na dámské a pánské bez jakékoli pravidelnosti v rámci patra.

Pokud jde o jednotlivá patra, v prvním se nachází hlavní přednášková aula (místnost č. 100) - největší posluchárna na fakultě. "Stovka" je nově zrekonstruovaná a  kapacitu asi 400 lidí. Na začátku prvního roku to pro všechny studenty ročníku nestačí -  v tu dobu ještě všichni chodí na přednášky a musí se tam tím pádem vměstnat přes 600 studentů. Nebojte se ale, že by se takový nával zachoval po celý semestr - vzácné je i vydrží-li týden. :-) Nechcete-li sedět přímo před vyučujícím, můžete jít na balkon, kam se dostanete z druhého patra. Ve druhém patře se nachází také naše kancelář - kancelář Common Law Society, a to ve dvěřích č.224 v zadní části pravého křídla ("hřbitov"). Téměř pořád tam najdete někoho z nás, takže se nebojte a přijďte nás navštívit, na cokoliv se zeptat, přihlásit na jakoukoliv akci nebo se přidat k nám do spolku. Rádi Vám kdykoli s čímkoli poradíme, můžete si s námi dát kávu a občas i něco na zub. Ve třetím patře přímo nad "stovkou" je pak "třístovka" – druhá největší posluchárna, označovaná někdy také jako "amfiteátr". Na konci levého křídla ve třetím patře se nachází IT centrum fakulty. Ve čtvrtém, nejnověji vybudovaném patře se nachází multimediální učebny. Obvykle zde probíhají jazykové kurzy a jsou tu k dispozici počítače a data-projektory. Na levé straně budovy ve čtvrtém patře se nachází také chlouba naší fakulty – simulovaná soudní síň (s boční místností s dvousměrným zrcadlem, aby svědek zůstal v utajení). ;-)

Tipy a triky

Pro orientaci na fakultě jsou rozhodně velmi užitečné internetové stránky fakulty (odkaz na ně naleznete zde v sekci Důležité odkazy). Na fakultních stránkách najdete mapy jednotlivých poschodí, zjistíte číslo kabinetu příslušného vyučujícího nebo katedry, ke které míříte na zkoušku.

 

http://old.prf.cuni.cz/image-map.php - mapa fakulty

Generální partner

Partneři