Prahou křížem krážem

Jste-li v Praze noví a s "matičkou měst" jste měli zatím co do činění pouze na pohlednicích či při svátečních návštěvách, jistě Vás zajímá, kde vyřídit Opencard nebo kam se jít bavit (nejen) o volných hodinách, případně kde se dobře najíst, pokud pro Vás menza není to pravé ořechové. Využijte několik níže uvedených rad a typů. 

Opencard

"Opencard je chytrá čipová karta, která se hodí jak Pražanům, tak i návštěvníkům Prahy. Jejím vydavatelem je Magistrát hl. m. Prahy a cílem projektu je nejen otevření nových možností komunikace mezi městem a jeho obyvateli, ale především i příjemnější a jednodušší přístup ke službám města." tak popisuje kartu magistrátní web, co se týče pozitiv nelze jinak než souhlasit. Opencard jistě zjednodušila život cestujícím v pražské MHD, minimálně co se týče platby skrze webové bankovnictví, nebo řešení náhrady v případě ztráty. 

Kartu lze zařídit jak online (viz https://portal.opencardonline.cz/NewZadost.aspx), tak i tradičním způsobem na pobočkách DPP a.s., nebo budovách magistrátu (viz http://opencard.praha.eu/jnp/cz/kontakty/zadost.html). Případné dobití kupónu skrze online platbu, je nutné potvrdit ve validátorech umístěných ve vestibulech metra. Přijíždíte-li vlakem, je vhodné využít validátoru ve stanici Metra C Hlavní nádraží. 

Knihovny

Knihovna PF UK sídlí přímo v budouvě fakulty, v přízemí na pravé straně (strana Vltava, tjst. ta kde sídlí studijní oddělení). K přístupu do knihovny je potřeba mít ISIC, nebo studentský průkaz z aktivním čipem (vyřizuje se v místnosti č. 34). Zřízení čtenářského účtu probíhá u okýnka informace přímo v knihovně, nicméně není nutné k prezenčnímu studiu není potřeba. Knihovna je od akademického roku 2011/2012 obohacena i o knihovnu Common Law Society Library, sponzorované z grantu Hugo Grotius, absenční zápujčka je možná pouze pro členy CLS obratem na členskou kartičku (po zaplacení členského poplatku k vyzvednutí v kanceláři CLS, místnost č. 224)

Ač PF UK nabízí i využití služeb místní knihovny, nejen právnickou literaturou (a i ta není vždy volná k půjčení) člověk živ. Z hlediska beleterie a další literatury Vám jistě příjde vhod síť poboček Městské knihovny v Praze (viz http://www.mlp.cz/cz/). Zařízení členství je s již vyřízenou kartou Opencard jednoduché a nezabere mnoho času (stačí vyplnit https://www.mlp.cz/cz/moje-knihovna/)

Z odbornějších knihoven bychom především doporučili Národní Knihovnu ČR (http://www.nkp.cz), Knihovna Akademie věd (http://www.lib.cas.cz), Národní technické knihovny (http://www.techlib.cz) či Knihovna ČNB (http://www.cnb.cz/cs/verejnost/knihovna_cnb/index.html)

Restaurace a bary (studentského rázu v okolí)

Ikdyž má poloha PF UK v centru řadu výhod, jednou z nevýhod je cenová hladina restaurací v okolí, která ne vždy je studentům nakloněna. Dovolte nám tedy představit několik, které se za léta staly mekkou studentů (nejen) PF UK. V nejbližsím okolí je to především Restaurace La Casa Blů (ulice Kozí 15), pro milovníky českého filmu Samotáři (byl zde natáčen) volba No.1. Restaurace je nekuřácká a nabízí mexickou kuchyni, několik druhů piva a kávy. V poslední době nejnavštěvovanějším je spíše Hospůdka a Bar Hany Bany (Veleslavínova 5), rozdělený na nekuřáckou a kuřáckou část, nabízející posezení mezi studenty za příjemné ceny a základní nabídku jídla (spíše svačinového charakteru). Mezi dalšími již spíše klasickými restauracemi uveďme například Baterku vedle Intercontinentálu, Coloniál v sousedství FF UK, nebo Parlament taktéž poblíž.

Přímo na fakultě je vedle Menzy a sousedního Bistra, možno občerstvit v Coffee Breaku vedle knihkupectví, nebo v Literární kavárně pod vstupním vestibulem. 

Co se týče zábavy, je možné využít akcí pořádaných spolky především v Klubu Hvězda na kolejích Hvězda (zastávka Vypich tram 22).

Divadla a kina

Zasteskne-li se Vám po kulturním vyžití, Praha je tím správným místem, kde sve touhy ukojit. Praha nabízí široké množství městských divadel, ale i divadel čistě soukromých. Uveďme například v současnosti nejúspěšnější divadlo - Dejvické divadlo (http://www.dejvickedivadlo.cz/), ze soukromých Ta Fantastika s (nejen) muzikálovým repertoárem (http://www.tafantastika.cz/cz/), ale především Národní divadlo (http://www.narodni-divadlo.cz/cs)

Co se týče kin, lze je rozdělit na klasická a multikina. Z klasických uveďme BIO-OKO (http://www.biooko.net/cz/), nebo síťě multikin CineStar (http://cinestar.cz/vyber-kina/) a CinemaCity (http://www.cinemacity.cz/)

 

Generální partner

Partneři